Top
  >  Lifestyle   >  Jak obrabiam zdjęcia na instagram?

W tym wpisie powiem Wam jak obrabiać zdjęcia na Instagram. Nie jestem specjalistą od edycji zdjęć, ani profesjonalnym fotografem. Mimo to bardzo często na swoim instagramie dostaję pytania, jak obrabiam swoje zdjęcia. Wiem, że każdy post sponsorowany u blogerek zaczyna się tymi słowami, ale uwierzcie mi, że gdyby to nie była prawda to za żadne skarby nie chciałoby mi się pisać posta na blogu! Uwielbiam bawić się zdjęciami i mimo tego, że znam mnóstwo blogerek lepszych ode mnie w te klocki, chcę Wam podesłać kilka prostych tricków, których sama używam.

Na blogu jest też wpis aplikacje których używam do stories, ale trochę się już zdeaktualizował. Dajcie znać, czy chcecie update!

Aplikacje do obrabiania zdjęć

Lightroom

Bez tego narzędzia nie wyobrażam sobie już życia, a przynajmniej życia z fotografowania. Swoje zdjęcia obrabiam głównie w programie w wersji deskop, ale aplikacja mobilna również często okazuje się przydatna. Najbardziej poręczna staje się w podróży – kiedy chcę wrzucić pięknie obrobione zdjęcie na Instagram Stories, albo podróżuję bez komputera. Wszystkie moje zdjęcia, bez wyjątku, od kilku lat obrabiane są w Lightroomie. Niektóre potem dodatkowo retuszuję w kilku innych aplikacjach, ale każde przechodzi najpierw przez Lightroom. Nie jest to bardzo łatwy program, ale w niedługim czasie jesteście w stanie go opanować, szczególnie jeśli chodzi o aplikację mobilną. W Internecie jest pełno tutoriali dla początkujących i to właśnie z nich polecam Wam skorzystać. Ja sama nie czuję się na siłach, żeby uczyć jak obrabiać zdjęcia kogokolwiek, bo nie uważam, że sama potrafię edytować na tyle dobrze. Jak więc korzystam z tego narzędzia?

Presety

Presety to gotowe filtry do Lightrooma, których możesz używać do obróbki swoich zdjęć. W sieci znajduje się sporo darmowych i płatnych tego typu filtrów. To z których chcesz skorzystać zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Na stronkach z presetami wszystkie filtry są pokazane „w użyciu” i na tej podstawie możesz zdecydować, jaki klimat zdjęć najbardziej Ci odpowiada. Po nałożeniu presetu na zdjęcie wskakują Ci wszystkie ustawienia, które dodatkowo możesz zmieniać. Jeśli więc zdjęcie z filtrem okazało się zbyt żółte, możesz zmniejszyć temperaturę, jeśli Twoja buzia jest czerwona, wejść w ustawienia koloru i zmniejszyć saturację czerwieni.

Ustawienia zdają się nigdy nie kończyć, ale to właśnie dzięki presetom dowiedziałam się jak obrabiać zdjęcia w LR. Korzystałam z pakietu najpopularniejszych presetów w Internecie – 123PRESETS, we współpracy z którymi powstał ten wpis. W tamtym czasie to były naprawdę jedne z pierwszych i najbardziej znanych filtrów. Dzięki nakładaniu ich na zdjęcia i samodzielnym dostosowywaniu dowiedziałam się bardzo wiele o lightroomowych ustawieniach i stałam się coraz lepsza w te klocki. W końcu stworzyłam kilka własnych nakładek, których używam na swoich zdjęciach. Wciąż lubię jednak wracać do tych od 123PRESETS, szczególnie w wersji mobilnej (te nakładki dostępne są zarówno do aplikacji, jak i dla wersji deskop). To niesamowicie wygodna opcja, a w swojej ofercie mają tyle filtrów, że udaje im się zadowolić każdego. W tej chwili trwa wyprzedaż – możesz wybrać aż 12 kolekcji presetów, a płacisz tylko za 3.

[ezcol_1half]

jak obrabiać zdjęcia

BEZ FILTRA

[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]

jak obrabiać zdjęcia

123PRESETS SPRING TIME V5

[/ezcol_1half_end]

[ezcol_1half]

BEZ FILTRA

[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]

123PRESETS SPRING TIME V5

[/ezcol_1half_end]

Snapseed

Dla mnie aplikacja mobilna Snapseed to taka namiastka Photoshopa w telefonie. Dzięki niej głównie usuwam zbędne elementy ze zdjęć, na przykład kamień ze środka plaży, albo Pana Janusza z drugiego planu. Służy do łatwego retuszu. Oczywiście jeśli obiekt, który chcesz usunąć jest większy, albo znajduje się na trudnym tle, aplikacja mobilna nie pomoże. Przy użyciu Snapseeda możesz także uzyskać efekt podwójnej ekspozycji jak na tym zdjęciu, czy też rozszerzyć swoją fotografię, jeśli tego potrzebujesz. W wachlarzu jej funkcji znajduje się też korekcja kontrastu, światła, koloru i inne podstawowe funkcje przy obróbce zdjęć. Absolutnie nie jest jednak w stanie zastąpić Lightrooma. Polecam natomiast ściągnąć, bo przydała mi się nie raz i Wam na pewno również się przyda. Pobawcie się jej narzędziami i dajcie koniecznie znać, jakie inne ciekawe efekty udało Wam się tam odkryć.

JAK OBRABIAĆ ZDJĘCIA

Podwójna ekspozycja w snapseed

Okulary marki Senja mam ze stony wokularach.pl

Facetune (teraz chyba pod nazwą Facetune2)

Z pomocą tej aplikacji mobilnej możesz wygładzić sobie skórę, wybielić zęby, podnieść włosy, zmienić kształt jakiegoś obiektu, albo nawet pokolorować pędzelkiem niebo. Można też wyostrzyć punktowo niektóre elementy, co jest bardzo przydatne w fotografii mobilnej. Aplikacja ma również w ofercie filtry, ale oczywiście presetów nie zastąpią.

Picsart

Jeśli lubisz naturalne zdjęcia, to nie jest aplikacja dla Ciebie. W PicsArcie można tworzyć ze zdjęć grafiki, ogranicza Cię tylko wyobraźnia. To w tym programie za pomocą funkcji „neklejki” dodasz na niebie tęczę, różowe chmurki, ptaki czy napisy a’la grafitti na ścianie. Można wkleić też wulkan, czy cokolwiek innego jako tło zdjęcia, ale to już wyższa szkoła jazdy. Ciekawym efektem jest też szkic oraz błyski soczewki, które można dodać do zdjęcia. Uwaga, zabawa w PicsArcie wciąga lepiej niż niejedna gra!

„SKTCH1”

TO TYLE! Jak widzicie nie używam wielu aplikacji, ale można w nich znaleźć bardzo fajne efekty. Znaliście je wszystkie?

Comments:

  • 20 lipca, 2020

    Dzięki wielkie za zdradzenie swoich sekretów 🙂 Muszę spróbować tego lightrooma 🙂

    reply...
  • 22 lipca, 2020

    Dzięki kochana za super tricki! Ja znałam tylko Snapseed, więc widzę, że muszę się jeszcze podszkolić, bo moje zdjęcia zdecydowanie nie są idealne.

    reply...
  • 12 sierpnia, 2020

    Mi nadal nie wychodzi lightroom 🙁 Kompletnie nie wiem, jak się nim zajmować 🙁

    reply...

post a comment