Top
  >  Podróże   >  Jak uniknąć tłumów na Bali

Jak uniknąć tłumów na Bali

Jak uniknąć tłumów na Bali

Urok Bali i niesamowita kultura sprawiły, że wyspa zyskała światową popularność. W związku z tym tłum, jaki przyciąga Bali, może delikatnie mówiąc przytłoczyć. Jak uniknąć tłumów na Bali? Najpopularniejsze atrakcje na Bali są czasami tak zatoczone, że turystom trudno zająć miejsce na leżaku na popularnych plażach lub zrobić zdjęcie potężnej morskiej świątyni bez głów turystów w kadrze. Nie mówiąc już o kąpieli w obleganym wodospadzie. Przeczytaj mój poradnik i dowiedz się jak uciec przed tłumami turystów na Bali.

W moim przewodniku znajdziesz ponad 150 atrakcji na Bali, które warto odwiedzić wraz z najlepszymi tipami na to, jak najlepiej zaplanować wyjazd.

KUP PRZEWODNIK PO BALI

na hasło BLOG otrzymujesz ode mnie 10% rabatu na wszystkie przewodniki 

Wybierz odpowiednią porę roku

Chociaż nie ma złego czasu na odwiedzenie Bali, bo jest ona kierunkiem całorocznym, należy pamiętać, że popularna wyspa jest najbardziej zatłoczona w okresie noworocznym (grudzień-styczeń) i indonezyjskich wakacji akademickich, które zbiegają się z wakacjami letnimi w krajach zachodnich (czerwiec-sierpień). W tym czasie zarówno krajowi, jak i zagraniczni turyści tłumnie odwiedzają wyspę. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj wybrać inną porę roku.

Wybierz odpowiednią porę dnia

Tanah Lot jest powszechnie znana z pięknych zachodów słońca, a Kuta jest najczęściej odwiedzana w nocy. W związku z tym, to właśnie wtedy miejsca te będą najbardziej zapełnione. Jeśli bardziej interesuje Cię wartość kulturowa Tanah Lot jako morskiej świątyni, możesz rozważyć odwiedzenie jej po południu (jest wtedy równie majestatyczna!). Wycieczki na wodospady zazwyczaj docierają na miejsce około godziny 9 rano, ale jeśli uda Ci się dotrzeć tam na otwarcie, jest duża szansa, że będziesz mieć popularne miejsce tylko dla siebie. Nigdy nie planuj popularnych wodospadów, takich jak Kanto Lampo czy Sekumpul w ciągu dnia. Zaplanuj dzień zgodnie ze swoim celem.

Kiedy ranne wstają zorze

Wstań, gdy inni turyści są jeszcze na kacu po łykaniu zbyt dużej ilości Bintangów. Wybierz się na plażę, aby obejrzeć wschód słońca, pójść na surfing, zrobić zakupy na tradycyjnym targu, obserwować codzienne balijskie modlitwy lub po prostu wstać wcześniej, aby rozpocząć swoją dzienną dawkę Bali wcześniej, aby uniknąć ruchu i przybyć przed zatłoczonymi godzinami. Większość zdjęć na moim instagramie powstaje w godzinach wczesno porannych!

Podróżuj poza utartymi szlakami

Jeśli chcesz mieć wyłączność na wyspę, będziesz musiał pokonać dodatkowe kilometry, dosłownie. Poszukaj ukrytych plaż lub miejsc i ciesz się często pomijanym pięknem. Wybierz mniej turystyczną alternatywę nad tymi bardziej popularnymi. Na Bali nie brakuje plaż, miejsc na podziwianie wschodu słońca i tarasów ryżowych. Wiele ukrytych perełek, o których mało kto wie, znajdziesz w moim przewodniku po Bali.

Własny transport

Jeśli tylko masz taką możliwość i oczywiście umiejętności, wypożycz skuter. Są dostępne od ręki na prawie każdej ulicy na Bali i jest to nie od dziś najlepsza forma transportu po wyspie. Zwłaszcza jeśli planujesz zwiedzać wyspę zamiast pozostawać w jednym miejscu. To daje ci wolność poruszania się gdziekolwiek i kiedykolwiek, nawet po mniej uczęszczanych drogach. Skuter pozwoli Ci również poruszać się szybciej niż samochód, zwłaszcza na bardziej zatłoczonych lub wąskich drogach.

Unikaj dużych biur podróży

Każdy, kto wybiera to samo biuro podróży, skończy w tym samym miejscu, prawda? Jeśli to możliwe, wybierz firmę prowadzoną lokalnie i postaraj się o spersonalizowaną wycieczkę. Lub, jeśli masz własny transport i wiesz dokładnie, gdzie iść, zatrudnij lokalnego przewodnika na miejscu. Od zawsze podróżuję na własną rękę, co pozwala mi unikać tłumu innych turystów. Z moim przewodnikiem po Bali bez stresu zaplanujesz idealnie swoją podróż.

Zaprzyjaźnij się z miejscowymi

Nic nie pobije lokalnego spojrzenia. Nie jest trudno zaprzyjaźnić się z Balijczykami – wystarczy się uśmiechnąć i rozpocząć rozmowę. Balijczycy są dumni ze swojej pięknej wyspy. Jeśli ładnie poprosisz, podzielą się sekretami na temat najlepszych, ukrytych miejsc, które warto zobaczyć i nauczą Cię jak uniknąć tłumów na Bali.

Udaj się na północ

Bali jest najbardziej rozwinięte i dlatego zatłoczone w południowej części. To właśnie tam jest wszystko: Kuta, półwysep Bukit, Nusa Dua, Seminyak i więcej. Ale to nie wszystko, co Bali ma do zaoferowania. Podróżując dalej na północ znajdziesz potężny rezerwat przyrody Park Narodowy Zachodniej Bali, wspaniałe miejsce do nurkowania w Menjangan i wiele, wiele innych zupełnie pomijanych przez masową turystykę miejsc. Gdzie pojechać, gdzie się zatrzymać i co dokładnie warto zobaczyć, aby zakochać się w Bali od pierwszego wejrzenia? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w moim ebooku.

KUP PRZEWODNIK PO BALI

na hasło BLOG otrzymujesz ode mnie 10% rabatu na wszystkie przewodniki 

 

post a comment