Top
  >  Podróże   >  Zwierzęta na Bali – etyczne atrakcje

Zwierzęta na Bali – etyczne atrakcje

KUP PRZEWODNIK PO BALI

na hasło BLOG otrzymujesz ode mnie 10% rabatu na wszystkie przewodniki 

Bali to raj dla surferów, poszukiwaczy kultury, plażowiczów i miłośników adrenaliny. Jest tam wiele atrakcji, w których można wziąć udział na całej wyspie, w tym trekking na wulkanach, zwiedzanie świątyń, wędrówki po tarasach ryżowych, nurkowanie i snorkeling, picie, jedzenie i relaks w najbardziej idyllicznych miejscach.

Ale przemysł turystyki zwierzęcej na Bali daje wyspie nieco ciemniejszą stronę. Wiele zwierząt na Bali jest trzymanych w makabrycznych warunkach, karmionych jedzeniem, które nie jest dla nich dobre i zmuszanych do wykonywania czynności, które są szkodliwe dla ich zdrowia, dla rozrywki turystów.

Nie zrozumcie mnie źle, uwielbiam oglądać zwierzęta podczas podróży; ale tylko wtedy, gdy są one na wolności lub ewentualnie w jakimś etycznym sanktuarium, które jest poświęcone zachowaniu zwierzęcia. Jeśli uważasz się za miłośnika zwierząt i chcesz naprawdę pomóc zwierzętom Bali podczas podróży w Indonezji, gigantycznym krokiem, który możesz zrobić, jest nie wspieranie nieetycznych firm zajmujących się turystyką zwierzęcą.

Nie martw się, są szanse na zobaczenie ssaków, ptaków i ryb w ich naturalnym środowisku, w znacznie bardziej etycznym i pięknym otoczeniu.

Zwierzęta na Bali - etyczne atrakcje

[ezcol_1half]

Tych atrakcji unikaj!

Delfiny w niewoli

Życie w niewoli zupełnie nie odpowiada temu typowi zwierząt. Wyłapane z natury w celach komercyjnych, co jest inspirowane ogromną ilością ludzi pragnących możliwości pływania z delfinami, są odrywane od swoich rodzin i zmuszane do ciągłej rozrywki.
Ludzie często mają wrażenie, że delfiny chcą się cały czas bawić, ale jest to dalekie od prawdy; często są zmuszane do uczenia się nowych sztuczek ze strachu lub dlatego, że bycie „wytrenowanym” w tym zakresie jest jedynym sposobem na otrzymanie jakiegokolwiek jedzenia od swoich porywaczy.

Życie w basenie jest nędzne, nie ma w nim wystarczająco dużo miejsca dla tych aktywnych zwierząt, które na wolności potrafią przepłynąć prawie 100 kilometrów dziennie i osiągnąć prędkość do 35 km/h. To, oprócz chemicznej wody, przyczynia się do ich zachorowań i skrócenia długości życia.

Zoo

W różnych ogrodach zoologicznych na Bali istnieje możliwość zrobienia sobie zdjęcia z tygrysem. Jeśli Księga dżungli nauczyła mnie jednej rzeczy, to było to, że tygrysy nie mają tendencji do angażowania się w zbyt wiele selfies z turystami. Jeśli tygrys pozwoli turystom podejść tak blisko, to znaczy, że został odurzony. Nie tylko tygrysy; wiele innych zwierząt jest trzymanych w złych warunkach, które są dalekie od tego, jak żyłyby na wolności. Te zwierzęta na Bali – etyczne atrakcje do nich nie należą.

„Sanktuaria” dla słoni

Podobnie jak w przypadku ogrodów zoologicznych, słonie nie są dobrze traktowane w tych „sanktuariach”. Podczas gdy istnieją niektóre w innych częściach Azji Południowo-Wschodniej, które są etyczne, nie ma znanych etycznych parków słoni na Bali – i każde „sanktuarium”, które oferuje jazdę na słoniu w dowolnym miejscu na świecie powinno być unikane. Żaden dziki słoń nie pozwoliłby dobrowolnie wspiąć się na swój grzbiet.

Kopi Luwak

Picie kawy zrobionej z kociej kupy. Brzmi dość dziwacznie, prawda? To najdroższa kawa na świecie, a duża jej część pochodzi z Bali. Jest to dosłownie kawa zrobiona z kupy cywety lub luwaka; i był czas, kiedy po prostu produkowano ją z odchodów znalezionych w naturalnym środowisku.

Jednak teraz jest to przemysł zniewolenia i tortur. Ze względu na wzrost popytu, prawie wszystkie kopi luwak są obecnie produkowane przemysłowo. Zwierzęta są trzymane w małych klatkach z innymi luwakami – są to zwykle samotne stworzenia i lubią mieć dużo przestrzeni wokół siebie, więc to bardzo je męczy.
Zmusza się je również do jedzenia nienaturalnej ilości wiśni kawowych, aby ich kupa mogła wytworzyć idealną ilość kopi luwak. Powoduje to problemy zdrowotne i skraca długość ich życia. Wszystko po to, aby ludzie mogli napić się drogiej kawy! Odwiedzaj tylko sprawdzone, ekologiczne plantacje kawy, które nie oferują oglądania luwaków w klatkach.

Zupa z płetwy rekina

Jest kilka paskudnych części ciała zwierząt dostępnych do jedzenia na Bali, ale zupa z płetwy rekina jest zdecydowanie jednym z najgorszych; ta praktyka występuje na całym świecie, ale Indonezja odławia więcej rekinów niż gdziekolwiek indziej.

Mięso rekina jest uważane za mało wartościowe, ale płetwy rekina mają wysoką wartość. Rybacy nie chcą tracić zapasów na transport całego ciała rekina, więc po prostu odcinają płetwę, a następnie wrzucają żywego rekina z powrotem do wody.

Nie dość, że rekin musi znosić rozdzierający ból związany z odcięciem części ciała, to jeszcze czeka go powolna i męcząca śmierć, podczas której albo głoduje, albo zostaje zjedzony żywcem, albo tonie (bez płetwy nie popłynie).

 

 

 

[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]

Atrakcje bezpieczne dla zwierząt

Nurkowanie i snorkeling z etyczną firmą

Zwierzęta na Bali – etyczne atrakcje. Od Sanur po Wyspy Nusa, na całym Bali jest mnóstwo możliwości nurkowania. Jednak masowa turystyka na wyspie spowodowała, że duża część rafy została zniszczona. Chociaż rafa nie jest teraz tak spektakularna jak inne, nadal warto nurkować, jeśli możesz to zrobić etycznie. Szczególnie w Amed, na wyspach Nusa i na Gili!

Upewnij się, że nurkujesz z firmą, która nie przeszkadza zwierzętom i pozwala im zbliżać się do grup nurkowych a raczej odwrotnie (spójrz na recenzje TripAdvisor lub po prostu zapytaj ich!), nie dotykaj ani nie osaczaj żadnych zwierząt i nie dotykaj ani nie nadepnij na koralowce.

I oczywiście, gdy jesteś w łodzi, nawet nie myśl o wyrzucaniu jakichkolwiek śmieci przez burtę łodzi! Upewnij się, że nie pozostawiasz żadnych śmieci w miejscu, w którym mogą zostać zdmuchnięte przez wiatr.

Małpy w Świątyni Uluwatu

Jeśli nie zdecydujesz się na Monkey Forest, nadal masz mnóstwo szans na zobaczenie tych bezczelnych stworzeń. Jednym z popularnych miejsc spędzania czasu przez małpy jest świątynia Uluwatu. Są tam setki małp, więc na pewno nie zabraknie Ci tych stworzeń!

Pamiętaj, aby trzymać wszelkie luźne przedmioty w torbie – małpy kradną. Potrafią nawet zdejmować ludziom buty z nóg. Nie podchodźcie zbyt blisko, nie karmcie ich (i nie bierzcie ze sobą żadnego jedzenia, bo one je znajdą) i oczywiście nie dotykajcie ich. Przypominam, że w przypadku ugryzienia albo zadrapania przez małpę należy niezwłocznie udać się do szpitala w celu otrzymania zastrzyków na wściekliznę.

Bali Sharks

Założona przez hawajskiego surfera Bali Sharks organizacja zajmuje się organizowaniem wycieczek na oglądanie rekinów. Friese zdał sobie sprawę, że choć kłusownictwo rekinów jest bardzo złe, to kłusownicy byliby w ruinie finansowej, gdyby nie mogli kontynuować swojego handlu. Jest to problem bardzo powszechny w branży turystycznej związanej ze zwierzętami – niektórzy ludzie utrzymują się z tego, ale z powodów finansowych nie mogą przestać.

Friese miał rozwiązanie. Postanowił zakończyć ten problem, pomagając kłusownikom zmienić się w przewodników turystycznych, co oznaczało, że nadal zarabiali, a rekiny zostały uratowane. Teraz oferują oni wycieczki morskie, które dają turystom szansę na pływanie z rekinami w bezpiecznym środowisku. Przeczytaj więcej.

Park Narodowy Bali Barat

Na ulicach Ubud czy Seminyak nie znajdziesz dzikich zwierząt, ale udaj się do Parku Narodowego Bali Barat, aby wypatrywać mnóstwa fascynującej fauny.

Park narodowy zajmuje 73 mile kwadratowe w północno-zachodniej części wyspy; odwiedzający mają szansę dostrzec koty lamparcie, latające lisy, jaszczurki monitorujące, dziki i jelenie, a także całą gamę ptaków. A co najlepsze, są one w ich naturalnym środowisku! Jeśli będziesz mieć szczęście, może spotkasz Szpaka Balijskiego, który według IUCN jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Uważa się, że stan dzikiej populacji liczy mniej niż 50 dojrzałych osobników!

Aby jak najlepiej wykorzystać możliwość obserwowania dzikich zwierząt, zatrzymaj się na wyspie Menjiangan – sprawdź Yuda Menjangan Homestay, który jest wysoko ocenianym obiektem, albo w Plataran Menjangan, gdzie możesz również skorzystać ze spaceru z przewodnikiem w celu obserwacji ptaków.

 

[/ezcol_1half_end]

KUP PRZEWODNIK PO BALI

na hasło BLOG otrzymujesz ode mnie 10% rabatu na wszystkie przewodniki 

Comments:

  • 29 kwietnia, 2024

    Straszne bylo to co przeczytalam ;/ Z całą pewnością nie chce przynić się do krzywdy zwierząt i nie mialam pojecia ze Kopi luvak jest porukowana w sposob krzywdzący zwierzęta. Teraz juz wiem czego na pewno nie zrobie ;/

    reply...

post a comment