Top
  >  Podróże   >  Kiedy najlepiej lecieć na Bali?

Kiedy najlepiej lecieć na Bali? Czy faktycznie w porze deszczowej pada? W jakim terminie jest najlepsza pogoda?

Pytania o to kiedy lecieć na Bali pojawiają się chyba najczęściej zarówno na grupach podróżniczych, jak i w mojej skrzynce odbiorczej. Planując dwutygodniowe wakacje w Azji oczywistym jest, że chcemy zagwarantować sobie spokój ducha i jak najlepszą pogodę na urlop, ale musimy pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy.

Pogody nie da się przewidzieć.

Bali jest jedną z 17 tysięcy indonezyjskich wysp i charakteryzuje się tropikalnym klimatem co oznacza, że zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza są stosunkowo wysokie przez cały rok. Nie ma także zbyt wielkiej różnicy między temperaturą w dzień i w nocy. Więc kiedy lecieć na Bali?

Co prawda teoretycznie wyróżnia się porę deszczową (od października do marca) i suchą (od kwietnia do września), ale w dobie zmieniającego się klimatu nie da się jednoznacznie określić kiedy w zasadzie kończy się pora sucha, a zaczyna deszczowa, ani jak dużo będzie padać i kiedy.

Z pogodą jest różnie – jest zupełnie nieprzewidywalna. W porze deszczowej opady bywają intensywne, ale raczej krótkie, lub pada tylko nocami. Temperatura jest za to wyższa, niż w porze suchej, a powietrze bardziej wilgotne. Woda w morzu i oceanie jest cieplejsza, ale za to prądy przynoszą więcej śmieci, które wyrzucane są na plażę. Co za tym idzie bardziej dzikie i wyludnione miejsca, których nikt nie sprząta, są wtedy zaśmiecone. W porze deszczowej wodospady przybierają na sile i są zdecydowanie bardziej imponujące, ale za to woda w nich przybiera czasem… błotnisty kolor.

W porze suchej z kolei teoretycznie pada mniej, ale to wcale nie oznacza, że nie pada wcale! W tym roku na przykład pora sucha jest bardzo pochmurna, a w czerwcu deszcze zdarzały się niemal codziennie. Noce są chłodniejsze, tak samo jak woda w morzu i oceanie, za to jej czystość ulega poprawie. Zdecydowanym minusem pory suchej jest jednak tłum turystów. Po pierwsze dlatego, że mamy wtedy na Bali „sezon” i utarło się, że pada mniej, a po drugie dlatego, że w tym terminie przypadają w Australii najzimniejsze miesiące więc Australijczycy ewakuują się jak tylko mogą. Powoduje to też wzrost cen… wszystkiego! Oraz trudności z rezerwacją najlepszych hoteli.

Osobiście bardzo lubię podróżować do Indonezji w porze deszczowej. Bali jest kierunkiem całorocznym, każdy termin na wakacje jest odpowiedni, jeśli jest się dobrze przygotowanym do tej podróży. Pomoże Ci w tym mój

KUP PRZEWODNIK PO BALI

na hasło BLOG otrzymujesz ode mnie 10% rabatu na wszystkie przewodniki 

oraz

Profil na Instagramie

kiedy lecieć na Bali

post a comment