Ceny w Tajlandii – Krabi 2019
w 2017 roku opisywałam Ceny na Phuket, koncentrując się głównie na jedzeniu. Już wtedy pisałam, że Tajlandia wśród Polaków cieszy się coraz większą popularnością. Teraz w sezonie praktycznie cały czas spotykamy naszych rodaków. Tekst o cenach wyżywienia jest jak najbardziej aktualny i dotyczy zarówno Phuket, jak i Krabi, co miałam okazję tym razem sprawdzić. Często pytacie mnie natomiast o aktualne ceny produktów i usług w Tajlandii. Dzisiaj na tapetę bierzemy ceny usług w Krabi, ale ten region nie różni się cenowo od Phuket. Mam nadzieję, że te dwa wpisy razem pozwolą Wam to lepiej oszacować koszty wyjazdu i odpowiednio się do niego przygotować!
Aktualne ceny w Tajlandii na przykładzie Krabi
Ceny podane są w Bahtach tajskich (czyt. batach). Aktualny kurs:
Ceny w Tajlandii – Ao Nang, Krabi
Dostęp do Internetu
Pewnie moje zajęcie ma tu znaczenie, ale po wylądowaniu w Tajlandii od razu chciałam kupić kartę sim. Robię tak w prawie każdym miejscu, gdzie zatrzymuję się na dłużej niż tydzień, aby mieć dostęp do Internetu. Nie zrobiliśmy tego na lotnisku, bo tam ceny są najwyższe, a transfer słaby. W Tajlandii (w przeciwieństwie niestety do Bali…) jest bardzo dobry dostęp do Internetu i można kupić fajny pakiet w bardzo dobrej cenie. Tu przykład (wystarczył nam pierwszy pakiet na 3 osoby!):
Transport
Po wylądowaniu na międzynarodowym lotnisku w Krabi, pierwsze czego potrzebujesz to transport do swojej bazy noclegowej. Na lotnisku znajduje się punkt informacyjny, gdzie możesz kupić transfer busem do w zasadzie dowolnego miejsca w regionie. Podwózka busem z lotniska do hotelu w Ao Nang kosztowała nas 150 bahtów za osobę w jedną stronę. Przy zakupie transferu w obie strony wychodzi 100 w każdą stronę.
Żeby przemieszczać się na plażę, na jedzonko i na zwiedzanie, polecam Ci skuter. Koszt wynajęcia takiego to 200 bht za dzień, ale jeśli chce Ci się przejść po kilku „biurach” na pewno znajdziesz taki za 150. Nigdy nie jeździliśmy tu taksówkami ani tuk tukami, więc nie wiem, jaki to mógłby być koszt. Jazda skuterem nie należy jednak do trudnych, a drogi na Krabi są dość bezpieczne. Nie zapomnij tylko, że ruch jest lewostronny!
Skuter wypada czasem zatankować. Pełny bak (około 3 litry) wyszedł nas 110 bht na stacji benzynowej. Na Koh Lancie tankowaliśmy z butelek (Tajowie sprzedają czasem przy drodze paliwo na butelki). Cena na wyspie wynosiła 40 bahtów za butelkę.
Noclegi
Muszę Wam się do czegoś przyznać. Pytanie o ceny noclegów i „koszt wyjazdu” to dwa moje najbardziej znienawidzone pytania na świecie. Już wolę, kiedy ludzie pytają ile zarabiam na blogu! Koszt noclegu można łatwo sprawdzić na airbnb czy bookingu – ja nie wiem, w jakich warunkach chcesz spać. Moi czytelnicy to bardzo zróżnicowana grupa. Jestem pewna, że wśród Was znajdą się backpackersi, którym nie przeszkadza spanie na podłodze u Taja w domu za darmo, ale też tacy, którzy zatrzymają się tylko w willi z basenem. Ja w tym wszystkim jestem gdzieś pośrodku. Krótkoterminowo mogę spać w brzydkim i złym miejscu (chociaż ze względu na sprzęt hostele z salą wieloosobową odpadają), ale wiadomo bardzo lubię mieć ładnie i wygodnie.
Polecam Wam zarejestrować się na airbnb z mojego linku polecającego. Dostaniecie dzięki temu 100 zł zniżki na pierwszy nocleg, a airbnb super śmiga w Azji.
Wyspy
Jeśli pierwsze co chcesz zobaczyć, to rajska plaża, polecam Ci Railay Beach. Niestety nie dostaniesz się tam drogą lądową. Łódka public boat kosztuje 100 bht za osobę w jedną stronę. Odpływa z miejsca obok Aonang SeaFood Restaurant (tam jest kiosk z biletami i spod niego zabierają turystów). Powroty są do godziny 18:00. Na miejscu są właściwie 3 albo 4 plaże do wyboru.
Transfer na wyspę Ko Lanta busem kosztował 300 za osobę w jedną stronę. Transfer łódką kosztuje więcej (około 500) i jest o około godzinę krótszy (my jechaliśmy łącznie jakieś 4 godziny, co jest dość chore). Tutaj znajdziecie cennik transferów na różne wyspy w pobliżu. Cennik pochodzi z miejsca, skąd pływają public boaty na Railay:
Masaże i zabiegi beauty
Tego typu atrakcje w Tajlandii są bardzo tanie. Najdroższe będą tu najładniej wyglądające salony, zlokalizowane przy dużych, drogich resortach. Polecam korzystać z mniejszych, znajdujących się bardziej na uboczu. Oferują wysoką jakość usług i korzystne ceny. Przy samej plaży w Krabi Łukasz załapał się na happy hour – codziennie rano do 14:00 masaż tajski kosztuje 200 bht, a pedicure 100 bht (męski więc bez malowania, dziewczyny). Jeśli odejdziesz od głównej ulicy znajdziesz takie same ceny bez promocji, a może nawet niższe.
Ceny w Tajlandii – Ko Lanta, Krabi
Ceny na wyspach nie różnią się zbytnio od tych na lądzie. Niektóre usługi mogą być odrobine droższe, a inne nawet tańsze. Na pewno pranie bardziej opłaca się na lądzie. Za kilogram trzeba liczyć około 40 bht, w małych miejscowościach taniej.
Drinki przy plaży
Kiedy pytałam Was na instagramie, o to co mam umieścić w tym wpisie, bardzo wielu z Was było zainteresowanych cenami imprez czy drinków „z palemką” przy plaży. Niestety my prawie w ogóle nie imprezujemy. Alkohol w Azji jest drogi i niedobry, a przynajmniej nie takiej jakości, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Tutaj są głównie kraje muzułmańskie, stąd te ceny. W niektórych sklepach w ogóle alkoholu nie sprzedają. Suma sumarum drink przy plaży będzie kosztował tyle co w Aioli w Warszawie, ale może nie być tak smaczny. Jeśli przyjeżdżasz na wakacje to oczywiście ta cena wcale nie jest straszna, ale i tak mając do wyboru kieliszek bardzo złego wina za 15 zł albo szklankę świeżo wyciskanego soku z marakui za 7zł, stawiam na sok.
Przykładowe menu z naszej ulubionej chillowej knajpy przy samej plaży z widokiem na zachód słońca. Alkoholowe, poniżej bezalkoholowe:
Park Narodowy
Południe Koh Lanty zajmuje malowniczy Park Narodowy, w którym znajduje się między innymi latarnia morska i plaża. My tym razem zdecydowaliśmy się odpuścić tę atrakcję. To typowe dla Tajlandii – u nich parki narodowe to miejsce na spędzenie czasu z rodziną na łonie natury (i pozostawienie resztek po swoim obiedzie tam gdzie się żarło). Nie są niedotykalskim, świętym miejscem jak u nas w Europie. Wstęp dla turysty (farang to obraźliwe określenie białego turysty po tajsku) kosztuje 200 bht, dla dziecka 100 bht. Dla porównania Taj zapłaci 40, a dziecko 20. To jednak bardzo popularne w azjatyckich krajach – turysta za wszystko zapłaci 10 razy więcej (ale i tak będzie dla nas ok).
Z mojej strony to tyle, jeśli chodzi o ceny w Tajlandii. Jeśli macie jakieś pytania, zostawcie je w komentarzu, a ja postaram się szybko odpowiedzieć. Mam nadzieję, że te informacje pomogą Wam w planowaniu wakacji. Udanego wyjazdu!
Maciek Klimowicz
Ależ ty musisz lubieć tych swoich czytelników, że ci się chce komponować dla nich takie informacyjne wpisy – mi się nie chce 🙂 Podziwiam! Choć z drugiej strony, skoro pytania o ceny padają w co drugiej mailu (a wiem, że padają;) to pewnie i warto dlsaświętego spokoju.
Acha, słowo Farang nie jest obraźliwe, znaczy to mniej więcej tyle co „obcokrajowiec”, pod warunkiem, że jest to obcokrajowiec z białą skórą. Nie jest to w każdym razie obelga.
Pozdrowienia!
Aleksandra Najda
Od Ciebie to największy komplement! Dzięki!
Hmmm właśnie localsi mi powiedzieli że to taki turysta, którego nie lubisz i że jeśli ktoś Cię szanuje to tak o Tobie nie powie. Ale to pewnie taka soft obelga 😀
Pingback: Ko Lanta: najlepsze plaże na wyspie - aleksandranajda.com