Top
  >  Podróże   >  Jak szukać tanich lotów

Nie będę mamić Was nagłówkami o tym, jak kupić lot za 2 zł. Jeśli nawet kiedykolwiek ktoś poleciał gdzieś w takiej cenie, to z pewnością te czasu już minęły. Linie lotnicze to nie organizacje charytatywne i z pewnością nie potrzebują już reklamy swoich usług. Podróżowanie stało się marzeniem większości ludzi, a zapotrzebowanie na połączenia lotnicze rośnie z każdym rokiem. Cena lotu jest nieodzownym i zazwyczaj znaczącym elementem budżetu każdej planowanej podróży. W tym poście chcę pokazać Wam jak maksymalnie ją obniżyć i jak wybrać możliwie najkorzystniejsze połączenie lotnicze.

Poniższe rady są uniwersalne i posłużą Wam zarówno do zabookowania taniego lotu na Bali, jak i taniego lotu na weekend do Rzymu. Pamiętajcie jednak, że „tani” to pojęcie względne. W przypadku dalekich, indonezyjskich wysp jak Bali można zbić cenę nawet do 2000 zł, ale nie możemy liczyć na takie same kwoty, jak w przypadku lotów do Rzymu. Zobacz, jak szukać tanich lotów:

Pamiętajcie, że:
• Taniej jest zawsze kupować loty w dwie strony niż w jedną. W przypadku lotów na bali czy do Tajlandii lot w dwie strony potrafi kosztować naprawdę niewiele więcej niż w jedną. Przykładowo za lot na Bali w dwie strony nigdy nie zapłaciliśmy więcej niż 2500 zł, a za lot w jedną stronę do Tajlandii w listopadzie 2019 musieliśmy zapłacić około 1800 zł od osoby.
• Powyższa zasada nie dotyczy tanich linii lotniczych. Ta cena jest zwyczajnie sumą dwóch lotów. Pamiętajcie jednak, że jeśli kupujecie lot w tanich liniach lotniczych np. z Warszawy do Barcelony to zapłacicie w złotówkach. Jeśli kupujecie taki sam lot z opcją w dwie strony, także zapłacicie w PLN. Przy zakupie dwóch oddzielnych biletów za lot z PL zapłacisz w PLN, za lot z Barcelony w EUR. O walucie płatności w tanich liniach decyduje lotnisko wylotu. Jeśli już musicie tak zrobić, wybierzcie opcję płatności w EUR a nie w PLN, bo kurs przewalutowania będzie wysoki.
• Najpopularniejsze terminy to często najwyższe ceny. Droższe są także loty około weekendowe. Przy polowaniu na tanie bilety najważniejsza jest elastyczność, czasami dwa-trzy dni robi ogromną różnicę w cenie biletu!
• Im wcześniej zabookujecie bilety, tym taniej. Dla porównania weekend w Madrycie na początku kwietnia będzie kosztował 226zł za lot w dwie strony. Ten sam lot, tymi samymi liniami na koniec marca, to aktualnie wydatek 368zł.
• Tanie linie lotnicze zarabiają na dodatkowych usługach. Z tego powodu najtańszy bilet nie zawiera żadnego bagażu. Na pokład można wnieść jedynie torebkę, w której mieści się laptop. Żeby zabrać tak zwaną kabinówkę, czyli małą walizkę, trzeba dopłacić! Najtaniej zrobić to online, ponieważ na lotnisku zawsze jest drożej. Często lepiej kupić „Wizz Priority” lub jego odpowiednik Ryanair, niż kupować sam bagaż osobno. Zwracajcie uwagę na wymiary dopuszczalnego bagażu!

Wyszukując tanich połączeń lotniczych korzystamy najczęściej z trzech stron internetowych.

Gdziekolwiek się wybieramy, na terenie Europy czy dalej, te narzędzia są niezawodne:

google.com/flights – główną zaletą Google Flights jest doskonałe przedstawienie wykresu cen w formie graficznej. Dzięki temu rozwiązaniu łatwo znajdziemy najtańsze połączenie w danym okresie czasu.

jak szukać tanich lotów
skyscanner.pl – podobnie jak wyżej, dzięki formie wykresu wyszukiwanie jest łatwe i czytelne. Dodatkowo mamy opcję wyświetlania wykresu całego miesiąca wraz z cenami. Jeśli możemy sobie pozwolić na elastyczność w wyborze dat, ta opcja jest bardzo przydatna.


azair.eu – z tej strony korzystamy głównie przy wyszukiwaniu lotów na terenie Unii Europejskiej. Sprawdza się doskonale w przypadku lotów łączonych. Często korzystamy też z funkcji „zabierz mnie gdziekolwiek”, która szuka najtańszych połączeń lotniczych z wybranego przez Ciebie miejsca gdziekolwiek. To narzędzie może także pokazać Ci najtańsze połączenie między dwoma krajami bez wskazywania przez Ciebie konkretnych miast. Przykładowym połączeniem między Polską a Hiszpanią może nie będzie Warszawa-Barcelona, ale Kraków-Alicante.

jak szukać tanich lotów

Po przetestowaniu trzech powyższych wyszukiwarek mamy już mniej więcej określone najtańsze połączenie lotnicze do wybranego przez nas miejsca. Warto wtedy zajrzeć na stronę airhint.com, która szacuje prawdopodobieństwo spadku cen. To narzędzie powie Wam, czy możecie liczyć na niższą cenę, czy trzeba już kupować!

Jeśli okazało się, że cena raczej nie spadnie i chcemy zdecydować się na zakup w pierwszej kolejności czyścimy cookies z przeglądarki. W przeglądarce Safari trzeba przejść do Safari > Zaawansowane > Dane witryn i kliknąć opcję „usuń wszystkie dane witryn”. Następnie poprzez tryb incognito, czyli prywatne okno przeglądarki (w Safari pliki > okno prywatne) wyszukujemy nasz tani bilet, który wcześniej oglądaliśmy. Pamiętajcie, żeby porównać cenę tego połączenia u pośrednika (który czasem oferuje najniższą cenę, ale dolicza opłaty manipulacyjne) z ceną bezpośrednio u przewoźnika. Na koniec tylko klikamy najlepszą ofertę.

A co, jeśli Airhint podejrzewa, że cena lotu może spaść? Jeśli nie decydujemy się na zakup w tym momencie, ustawiamy alert, czyli powiadomienie mailowe. Jeśli pojawi się niższa cena na interesujące nas połączenie lotnicze, dostaniemy maila. Takie powiadomienie można ustawić na Airhint, na Google Flights, Sky Scannerze i na Azair.

Warto śledzić ceny lotu w interesujące Was miejsca nie tylko bezpośrednio przed urlopem. Dzięki temu będziecie wiedzieć, jaką cenę można uznać za wysoką, a jaka jest okazyjna. Mam nadzieję, że moje wskazówki jak szukać tanich lotów przydadzą Wam się podczas kolejnej podróży. Dajcie znać, czy wszystko jest jasne i czy tekst okazał się pomocny!

post a comment