Top
  >  Podróże   >  Co zobaczyć w Yangonie – Birma
Yangon co warto zobaczyć

Yangon, Yangoon, Ragoon, Ragun, miasto tysiąca nazw. Żadna nie jest ani błędna, ani do końca poprawna. Niezależnie od tego, jak będziesz nazywać to miejsce, jeśli chcesz odwiedzić przepiękną Birmę, najprawdopodobniej tu trafisz. Dlaczego? Jest to największe miasto  w Mjanmie i najpopularniejszy port przesiadkowy. To tu najczęściej znajdziemy najtańsze loty międzynarodowe – a warto wiedzieć, że są tylko dwa lotniska międzynarodowe. Jeśli zwiedzanie Birmy zaczniesz właśnie od Yangonu, powiem Ci, co warto zobaczyć w Yangonie, byłej stolicy.

Na moim profilu na instagramie znajdziesz dwie części wyróżnionych relacji z Myanmaru. Zapraszam do obejrzenia!

Co zobaczyć w Yangonie w jeden dzień?

Miasto samo w sobie nie ma wiele do zaoferowania. Jest typową azjatycką metropolią, jeśli o birmańskim mieście można tak powiedzieć – uświadczysz tu więcej korków, niż atrakcji turystycznych. Ma to jednak z pewnością swoje zalety – w takich miejscach jak to można poznać prawdziwe życie localsów, obserwować ich zachowania i smakować kultury.

Shwedagon Pagoda

Wizytówka Yangonu, jedno z trzech absolutnie najświętszych miejsc w całej Birmie! Okazała, złota Pagoda promieniuje blaskiem i koniecznie musisz ją odwiedzić, a nie tylko zobaczyć z daleka. Wejście kosztuje 8$ i wiąże się z opuszczeniem swoich butów na przynajmniej godzinę. Pagodę, jak wszystkie inne, zwiedza się boso. Na miejscu byłam zaskoczona tym, jak bardzo popularne jest to miejsce – już o wschodzie słońca było pełne wiernych. Turystów nie ma tam zbyt wielu, więc licz się z tym, że możesz się stać główną atrakcją. Każdy będzie chciał sobie z Tobą zrobić selfie, nawet mnisi! Wizytę wspominam bardzo dobrze, ilość przemiłych osób na metr kwadratowy rozwala radar!

Uwaga: Warto wrócić w te okolice nocą, bo Pagoda jest niesamowicie oświetlona.

Co zobaczyć w yangonie

Sule Pagoda

Druga najpopularniejsza Pagoda w mieście. Na pewno nie tak imponująca, za to lokalizacja jest genialna. Położona w samym centrum, więc koniecznie musisz tam zajrzeć po drodze dosłownie gdziekolwiek. Blisko znajduje się centrum handlowe i dworzec. Wstęp kosztuje 5000 kiatów od osoby i oczywiście zwiedza się ją boso. Jest trochę brudno i widziałam tam najgrubszego szczura w całym swoim życiu, ale dalej warto!

Co zobaczyć w Yangonie Sule Pagoda

Siedzący i Leżący Budda

Nie chcę, żebyście już w pierwszy dzień po przyjeździe do Birmy mieli dość świątyń, bo czeka Was jeszcze ich całe mnóstwo. Jeśli jednak macie ochotę, odwiedźcie leżącego w Chaukhtatgyi Pagoda (podobno większy, niż ten w Tajlandii) i siedzącego (Ngahtatgyi Paya) Buddę to Yangon to marzenie spełni. Ja odpuściłam, bo po przejeździe pociągiem, o którym opowiem za moment, nie miałam już ani siły, ani ochoty.

Pociąg wokół miasta

Jeśli nudzą Cię przewodniki „Co zobaczyć w Yangonie” i nie chcesz oglądać kolejnej świątyni czy muzeum, ta „atrakcja” będzie idealna dla Ciebie. To nie jest rozwiązanie turystyczne, ani trochę, ale wokół Yangonu krąży normalny, zwykły pociąg, którym lokalni przemieszczają się po mieście. Jeśli chcesz zobaczyć, jak naprawdę i bez ściemy żyją Birmańczycy w dużym mieście, to jest to doskonała okazja. Uczulam jednak na dwie rzeczy. Pierwsza: nie zobaczysz z okien pociągu żadnej topowej atrakcji turystycznej, ani nawet nic co cieszy oko. Druga: zobaczysz dużo śmieci i dużo złych warunków bytowych. Bilet kosztuje 60 groszy od osoby, a cała trasa zajmuje 3 godziny. W tej chwili (styczeń 2020) jedna ze stacji jest w remoncie, więc pociąg jedzie jakąś godzinę a potem wraca tą samą drogą. Zazwyczaj okrąża całe miasto. Nazywa się Circular Train i najlepiej wsiąść na stacji Yangon Central.

Co zobaczyć w Yangonie

Co poza tym warto zobaczyć w Yangonie?

Jeśli spędzasz w mieście więcej czasu, być może przyda Ci się kilka innych tipów odnośnie tego, co warto zobaczyć. Oto kilka moim zdaniem najciekawszych!

Walking Tour

Jak pewnie wiecie, to moja ulubiona forma zwiedzania miast. Free Yangon Walks oferuje zwiedzanie kolonialnej zabudowy Yangonu z wolontariuszem. To ex kolonia brytyjska, więc może być ciekawie. Pamiętajcie, że wypada zostawić przewodnikowi napiwek, bo mimo że to darmowa wycieczka, to ktoś poświęca czas na to, żeby Wam to wszystko pokazać!

Jeziora

Jeśli masz dość zatłoczonego miasta i wiecznego trąbienia, potrzebujesz chwili relaksu i wyciszenia, wybierz się nad jezioro. Yangon oferuje odpoczynek nad dwoma najpopularniejszymi: Kandawgyi Lake oraz Inya. To niewielkie jeziora, bardziej w formie parków, ale zostając dłużej w mieście na pewno warto je odwiedzić.

Gdzie nocować w Yangonie?

Wbrew obiegowej opinii Myanmar nie jest drogą destynacją. Najdroższe są tu transporty. Jeśli mowa natomiast o noclegach, to najtańszy backpackerski hostel kosztuje 34 zł za noc (stan na styczeń 2020 czyli w sezonie). Nocleg w spoko standardzie, czyli 3-4 gwiazdki ze śniadaniem to koszt 25-28 $. Tak spaliśmy w Baganie i jedną noc w Yangonie. Nie jest to żaden luksus, ale jest czysto i w zasadzie tylko tyle nam potrzeba.

Jeśli jednak nie podróżujesz budżetowo i lubisz ładne, luksusowe wnętrza i dobre jedzenie w restauracji, to mam dla Ciebie miejsce idealne. Pan Pacific Yangon zaprosił nas do siebie, żebyśmy mogli na własnej skórze przetestować gościnność Mjanmy.

To luksusowy hotel znajdujący się przy Katedrze NMP z widokiem na Shwedagon Pagodę. Jego lobby łączy się z najbardziej znaną galerią handlową w mieście, Junction City. Pokoje, a w zasadzie apartamenty wyposażone są tak, że gościom nie brakuje dosłownie niczego. Do dyspozycji mają także siłownię, spa oraz basen infinity pool z widokiem na Pagodę i Katedrę. Całości dopełnia restauracja, która nie tylko zapewnia gościom bufet śniadaniowy, jakiego jeszcze moje oczy nie widziały, ale serwuje również wyśmienite lunche i kolacje a’la carte. Możesz dzięki temu spróbować lokalnych specjałów zaserwowanych na najwyższym poziomie. Pobyt tam po długiej i niewygodnej podróży był zbawieniem.

Pan Pacific Yangon

post a comment