Top
  >  Podróże   >  Szkodra, Albania – co warto zobaczyć?

Szkodra – co zobaczyć

Szkodra, Shkodër lub Shkodra to miasto w północnej Albanii malowniczo położone nad jeziorem Szkoder. Na naszej trasie samochodowej po Albanii było pierwszym przystankiem. Na jego zwiedzanie polecam Wam 1-2 dni, chyba że lubicie wycieczki rowerowe – w takim przypadku warto zostać nieco dłużej! Co warto zobaczyć w Szkodra, Albania?

Zobacz naszą trasę i koszty dojazdu do Albanii.

Szkodra nie obfituje w liczne atrakcje turystyczne, ale widoki jakie tu zastaniecie z pewnością zapadną Wam w pamięci na dłużej. Jestem w szoku, że blogerzy podróżniczy opisują współczesne kościoły, zamiast zachwycić się pięknymi widokami Szkodry! Zdecydowanie warto zatrzymać się tu przynajmniej na jeden dzień, tym bardziej jeśli wybieracie się do Albanii samochodem. Jest to pierwsze większe miasto, na jakie traficie po drodze od strony Czarnogóry i idealne miejsce na odpoczynek po długiej podróży. Jeśli jesteście autem pamiętajcie również, że nie bez powodu o albańskich kierowcach krążą prawdziwe legendy – nie znają oni przepisów ruchu drogowego i każdy jeździ na czuja! Bądźcie ostrożni i nie bierzcie swojego pierwszeństwa przejazdu za pewnik.

 

Jezioro Szkoderskie

Musicie wiedzieć, że kolarstwo jest bardzo popularne w Szkodrze i jej okolicach – nie bez powodu! Największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim to teren idealny na wycieczkę rowerową. Malownicze tereny są miejscem gniazdowania wielu ciekawych gatunków ptaków, dlatego miłośnicy przyrody na pewno będą nimi oczarowani. Szczególnie piękna na wycieczkę jest trasa od Szkodry do wiosek Shiroka i Zogaj. Liczy ona około 5 km, dlatego raczej polecana jest na rower, ale pieszo również może stanowić wspaniałą trasę. Jeśli macie ochotę na przejażdżkę, popytajcie o wypożyczenie rowerów. Większość miejsc oferuje tę usługę za około 5 euro za dzień.

Twierdza Rozafa

Najciekawszy zabytek całego miasta, moim zdaniem od niego warto zacząć zwiedzanie, albo na nim zakończyć. Ruiny Zamku Rozafa zbudowanego przez Wenecjan i opuszczonego w stanie ruiny od 1913 roku wznoszą się dumnie nad miastem i stanowią doskonałe miejsce na spacer i podziwianie piękna przyrody. Podobno zachód słońca w tym miejscu jest niesamowity, chociaż nie było nam dane tego doświadczyć. Z ruin zamku położonego na wzgórzu rozciąga się niesamowity widok na rozlewisko rzeki Drin.

Cena za wstęp: 400 lek/os

[ezcol_1half]Szkodra co zobaczyć[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]Szkodra co zobaczyć[/ezcol_1half_end]

 

 

Most Ura e Mesit

Stary, kamienny most na rzece Kir podobny nieco do słynnego mostu w Monastrze. Jest to jeden z najlepiej zachowanych na całych Bałkanach obiekt inżynieryjnej architektury osmańskiej. Most wybudowano w XVIII wieku i jest wpisany na listę zabytków Albanii. Mnie najbardziej zachwycił kolor wody w rzece Kir – tak czysty i błękitny, że aż chciałoby się do niej wskoczyć. Nie polecam jednak tego robić – jest lodowata! Dzięki sąsiadującemu z Ura e Mesit nowemu mostowi, zabytek można oglądać z każdej strony.

Budowle sakralne

Jeśli czytacie mojego bloga dłużej, wiecie że w moich przewodnikach rzadko znajdują się obiekty sakralne. Zazwyczaj nudzą mnie i omijam je szerokim łukiem. Tak też jest w Szkodrze – dla zainteresowanych znajduje się tu okazały meczet oraz prawosławna Katedra Narodzenia Pańskiego. Budynki współczesne i na tle innych europejskich – dość przeciętne.

Wielki Meczet – został wzniesiony w 1994 roku przez saudyjskiego szejka i zastąpił poprzedni, zburzony doszczętnie przez komunistów. Można podziwiać go z zewnątrz oraz w środku.

Sobór Narodzenia Chrystusa – katedra prawosławna.

Kościół Franciszkanów – budowla w stylu neoromańskim, która za czasów komunizmu była… kinem! Obecnie pełni rolę nieoficjalnego sanktuarium ofiar komunizmu.

Archikatedra Świętego Szczepana – wielka, neoromańska bazylika halowa.

 

Zobacz Albanię na moich zapisanych stories – profil @aleksandranajda

Comments:

 • ewka

  9 maja, 2021

  Wygląda wspaniale, może trzeba zweryfikować swoje plany podróżnicze? Dzięki za podsunięcie pomysłu.

  reply...
 • 18 czerwca, 2021

  nie sądziłam, że te tereny są aż tak piękne!

  reply...
 • Ciechanek

  14 stycznia, 2022

  Bardzo ładne zdjęcia! Sam myślałem nad tym, żeby zorganizować wesele w Albanii. Szczerze? Poszczęściło mi się i wiem, że nie muszę narzekać na zdjęcia ślubne Częstochowa ma swój urok, to trzeba przyznać.

  reply...

post a comment