Top
  >  Podróże   >  Czy na Bali jest bezpiecznie?

Czy na Bali jest bezpiecznie? Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie na Bali.

Wybierasz się na Bali? Tu znajdziesz najlepszy przewodnik po Wyspie Bogów.

Czy na Bali jest bezpiecznie? Bali, ogólnie rzecz biorąc, jest niesamowicie bezpiecznym kierunkiem podróży. Niezależnie od tego czy wybierasz się solo czy w parze albo grupie nie musisz martwić się o swoje bezpieczeństwo. Wyspa rozwija się dzięki turystyce, więc w ich najlepszym interesie jest, aby podróżnicy czuli się komfortowo. Jednak jak w każdym turystycznym miejscu na świecie jest kilka rzeczy, na które trzeba uważać. Oto najważniejsze z nich.

KUP PRZEWODNIK PO BALI

na hasło BLOG otrzymujesz ode mnie 10% rabatu na wszystkie przewodniki 

Czy na Bali jest bezpiecznie

Czy na Bali jest bezpiecznie – drobne kradzieże

Najczęstsze problemy na Bali to drobne kradzieże i wyrywanie torebek / telefonów z ręki. Zdarza się to szczególnie w Canggu, gdyż tam przebywa sezonowo lub na stałe największa ilość obcokrajowców. Jeżdżąc na skuterze z telefonem w ręku jesteś łatwym celem złodziei. Niestety utrudnia to korzystanie z nawigacji, ale najlepiej, żeby torebka wraz z telefonem znajdowała się cały czas pod siedzeniem skutera. Ja osobiście nie słyszałam o przypadkach kradzieży poza Canggu, co nie znaczy, że nie może się to wydarzyć. Sama jeżdżę z telefonem w ręku, ale naśladując mnie robisz to na własną odpowiedzialność!

Jeśli idziesz ulicą na piechotę, czego nie polecam, zawsze trzymaj swoją torbę lub torebkę skierowaną ku budynkom, nie od strony ulicy, aby nikt jadący na skuterze Ci jej nie wyrwał. Polecam zaopatrzyć się w taką nerkę na telefon i pieniądze.

Canggu odnotowało również wzrost włamań do willi w ciągu ostatnich kilku lat. Włamywacze wyłamują zamki lub wchodzą przez otwarte łazienki. Jeśli zatrzymasz się w prywatnej willi, upewnij się, że jest tam wystarczająca ochrona. Hotele i hostele mają swoje własne środki bezpieczeństwa, więc zazwyczaj są bardzo bezpieczne.

Czy na Bali jest bezpiecznie – ruch uliczny

Kolejnym problemem związanym z bezpieczeństwem na Bali jest ruch uliczny i warunki drogowe. Wielu turystów wypożycza motocykle / skutery podczas wizyty na wyspie nie mając pojęcia jak się nimi poruszać. Co więcej większość localsów również nie jest zaznajomiona z pojęciem bezpiecznej jazdy. Tutaj skuter jest podstawowym środkiem transportu i przemieszczają się tak nawet dzieci. Pojazdów jest bardzo dużo, a drogi nie są w doskonałym stanie. W rezultacie dochodzi do wielu wypadków czy stłuczek na drodze. Upewnij się, że zawsze masz na sobie kask, kiedy jesteś na motocyklu / skuterze i nigdy nie wypożyczaj go, jeśli nie jeździłeś nim wcześniej. Zawsze pamiętaj także o ubezpieczeniu podróżnym.

Wulkany, trzęsienia ziemi i tsunami

Czy na Bali jest bezpiecznie biorąc pod względem katastrof naturalnych? Biorąc pod uwagę położenie Bali w obrębie pacyficznego pierścienia ognia, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia na wyspie katastrof naturalnych. Należą do nich trzęsienia ziemi, tsunami, powodzie i erupcje wulkanów, i mogą się zdarzyć w każdej chwili. Ponieważ trzęsienia ziemi są znaną klęską żywiołową na Bali, często towarzyszy im tsunami, choć nie zawsze tak jest. Ze względu na położenie Bali, tsunami są prawdopodobne, jednak nie są one częstym zjawiskiem i istnieje wiele środków zapobiegawczych i bezpieczeństwa, które są na miejscu, jeśli takie zdarzenie nastąpi. Musicie wiedzieć, że tego typu katastrofy naturalne, nie umniejszając poszkodowanym przez nie ludziom, zazwyczaj nie są tak tragiczne w skutkach, jak pokazują to media. W ciągu ostatnich czterech lat na Bali przeżyłam niezliczoną ilość trzęsień ziemi i tylko raz poczułam, że coś się dzieje. Właśnie pisząc ten tekst sprawdzam doniesienia pogodowe i podobno 5 godzin temu było na Bali trzęsienie ziemi. Jedyne odnotowane tsunami na Bali były w 2018 (nikt nie zginął) i w 2011 roku (zginęła jedna osoba). Powodzie mamy w tej chwili (październik 2022).

80 na 128 wulkanów w Indonezji wciąż jest aktywnych. Na Bali mamy dwa czynne wulkany Batur i Agung (ostatnia erupcja w 2019 roku). Oba wulkany są monitorowane. Większość wulkanów daje ostrzeżenia przed erupcją. Zarówno na Batur jak i na Agung można się wspinać i robi to tysiące osób miesięcznie.

Czy na Bali jest bezpiecznie – niebezpieczne zwierzęta

Na jakie niebezpieczne zwierzęta należy uważać będąc na Bali? Nie liczcie na tygrysy ani krokodyle! Potencjalne niebezpieczeństwo może grozić Wam ze strony bezdomnych psów. Chociaż w większości nie są one agresywne, a na Bali od lat nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny wśród tych czworonogów, wciąż może zdarzyć się pogryzienie. Sama nie słyszałam o takim przypadku, ale trzymanie się z daleka od obcych zwierząt to zasada ogólna podróżowania. Jak najdalej należy trzymać się też od… cholernych małp. Są wszędzie, kradną bardziej niż w Canggu, a sprowokowane gryzą i drapią. Nie wolno patrzeć im w oczy ani się uśmiechać (odbierają to jako pokazywanie zębów czyli broni).

Potencjalne niebezpieczeństwo grozi Wam też ze strony komarów, bo jak to na tropikalnej wyspie jest ich tu pełno i niestety roznoszą choroby. Najbardziej niebezpieczną i dość powszechną w porze deszczowej jest denga. Malaria na Bali nie występuje, ryzyko zachorowania jest bliskie zeru, a kurorty turystyczne są regularnie opryskiwane w celu eliminacji komarów. Używaj repelentów, najlepiej lokalnych, a nic złego się nie stanie. Na pewno nie przyjmuj żadnych leków zapobiegawczo przeciw malarii jeśli wybierasz się tylko na Bali.

Węże i pająki są bardzo częstym zmartwieniem turystów wybierających się na Bali. Występuje tu kilka gatunków jadowitych węży i pająków, ale to są zwierzęta, które trudno spotkać w turystycznych miejscach. Żyją w dżungli, polują w polach ryżowych i nie lubią spotkań z homo sapiens. Jeśli zobaczysz węża, nie zbliżaj się do niego.

Ataki i spotkania z rekinami są niezwykle rzadkie na Bali, ale to nie znaczy, że nie stanowią potencjalnego zagrożenia. Na Bali możecie zaobserwować rekiny rafowe, które niesprowokowane nie zagrażają człowiekowi. Są ciekawskie, ale ostrożne, raczej nie podpłyną blisko człowieka i atakują tylko wtedy kiedy walczą o pokarm, więc nie wyrywajcie im ryb z pyska, a zachowacie wszystkie palce.

Kobiety solo w podróży

Na Bali spędziłam jedynie 3 tygodnie jako kobieta podróżująca solo. Właściwie to nawet nie wiem, czy to się liczy, bo byłam z koleżankami. Niemniej jednak byłyśmy bez męskiego opiekuna 😉 w muzułmańskim przecież kraju! Przede wszystkim Bali jest hinduistyczną wyspą, a muzułmanie z innych wysp, którzy tu mieszkają są w mniejszości. Bali słynie jako raj dla cyfrowych nomadów i jest pod wieloma względami super wyluzowaną wyspą. Bardzo wiele kobiet wybiera Bali na swoją pierwszą podróż solo bo to super bezpieczne miejsce. Dodatkowo mamy tu mnóstwo imprez, wydarzeń i miejsc, które sprzyjają poznawaniu nowych ludzi. Działają aplikacje randkowe i takie, gdzie można połączyć się z innymi solo podróżującymi kobietami. Są też specjalne grupy na Facebooku stworzone w tym właśnie celu. Jeśli wybierasz się sama na Bali nie martw się – na pewno nie będziesz się tu czuć samotna!

Po spędzeniu kilku lat na Bali, mogę śmiało powiedzieć, że nie było sytuacji, w których czułam się niebezpiecznie jako kobieta i w ogóle w jakikolwiek sposób zagrożona.

 

KUP PRZEWODNIK PO BALI

na hasło BLOG otrzymujesz ode mnie 10% rabatu na wszystkie przewodniki 

 

Comments:

  • 29 kwietnia, 2024

    Slyszałam że na Bali jest problem z kradzieżami, np podczas jazdy skuterem wyrywaja przedmioty ludzią z rąk. Problemem też są włamania do willi, ale turysci podrózujący z plecakiem chyba nie muszą się o to martwić 🙂

    reply...

post a comment