Jak głosi mój usos dzisiaj o 16:45 mam być obecna na pierwszym wykładzie z prawa międzynarodowego publicznego. Głosi to głośno. DUŻYMI literami, więc chyba trzeba będzie ruszyć się z domu. Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie mentorów z erazmusami i miałam okazję poznać naszą tegoroczną grupę. Pierwsze wrażenie ma to do siebie, że bywa mylne, więc nie chcę się cieszyć publicznie na blogu, ale powiem tylko, że to chyba będzie udany semestr. 
A tak oto się prezentowałam na spotkaniu. Nic szczególnego, kompletnie. W zasadzie czułam się nieco nieswojo  w spodniach (ja, w spodniach?!). A paznokcie to wyraz mojego buntu przeciw naklejkom metalicznym, które kosztują zdecydowanie więcej niż są warte. Zrobiłam je pierwszy raz, następnym razem będą lepsze 😉


ENG:
My USOSweb is distinctly informing me about the lecture I have to join today, so I guess I may have to leave my dear place and meet my new professor. Yesterday I took part in a first meeting of mentors and Erasmus students of out university and I’ve met some of the amazing people I will hang out with this semester. I know that the first impression is sometimes wrong, but personally i think that’s gonna be a good semester. 
And that is how i looked. Nothing special, I didn’t feel comfortable in those trousers, I hate wearing trousers in fact. And the nails idea came from my own protest against paying too much for metallic nail stickers. That was my first time doing this, the next will be much better!


spodnie/pants – sh
koszula/shirt – sh
botki/boots – www.luuluu.pl