Top
  >  Lifestyle   >  Efekt Latte czyli gdzie są Twoje pieniądze?

Zastanawiałaś się kiedyś ile w skali miesiąca wydajesz na tak zwane drobne przyjemności? Kawa na mieście, ciastko z koleżanką, może paczka smakowych papierosów? Słodycze z automatu? Malutka czekolada? Oczywiście, od czasu do czasu coś miłego nam się należy, ale z drugiej strony zbyt łatwo wchodzi nam to w nawyk. Na pewno nie jest to dobre dla domowego budżetu. Nazwa „efekt latte” określa wszystkie miłe, małe rzeczy, na które wydajesz pieniądze, a które nie są Ci w życiu niezbędne. Według słynnych amerykańskich naukowców, w ciągu kilkudziesięciu lat ucieka nam w ten sposób z portfela nawet milion dolarów. Jeśli zwrócimy uwagę na te niewidzialne wydatki, możemy bardzo łatwo zaoszczędzić pieniądze (na przykład na następną podróż!).

efekt latte oszczędzanie

Moim guilty pleasure zawsze była kawa na wynos. Gorący, pachnący napój w papierowym kubeczku umilał mi podróż komunikacją miejską i sprawiał, że z każdym łykiem poranek był jakiś taki mniej okrutny. Niedawno przeczytałam, że parząc w domu kawę sama zaoszczędzę 12 zł dziennie, co przełoży się na aż 3 tysiące zł rocznie! To przecież bilet w dwie strony na Bali i to już z zakwaterowaniem. Sama nigdy bym nie pomyślała, żeby to przeliczyć. Ba! Nawet nie zauważałam tych wydatków. Dodatkowo dziennie generowałam jedną plastikową pokrywkę na kubek, a przecież ja nie używam nawet słomek. Zaczęło mi to przeszkadzać. Czas więc coś z tym zrobić!

efekt latte oszczędzanie

Na szczęście efekt latte zawsze możesz „przekuć” na swoją korzyść! Skoro już jesteś świadoma problemu, przeanalizuj wszystkie swoje nawyki i małe przyjemności i zastanów się, z czego mogłabyś zrezygnować, a co wystarczy ograniczyć. Najłatwiej zrobić to w oparciu o wyciąg z konta (ja zawsze znajduje tam obciążenia, których nie pamiętam!). Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ograniczaniem się i nie zredukować swoich przyjemności do zera, wtedy szybko się zniechęcisz! I teraz najważniejsze – niewydane pieniądze odkładaj na koncie oszczędnościowym. Najlepiej takim na konkretny cel. Bez tego nie „zobaczysz” ile zaoszczędziłaś i kasa rozpłynie się gdzieś indziej!

efekt latte oszczędzanie

10-12 zł dziennie na kawę, to niby niedużo, ale w skali miesiąca może to być nawet aż 200 zł. Znacznie taniej wychodzi zrobienie jej sobie w domu lub w biurze i zabranie „ze sobą”. Korzystając z aktualnej promocji w Auchan możesz kupić różne rodzaje kawy (w ziarnach, mielone, rozpuszczalne) jeszcze taniej i zaoszczędzić podwójnie przygotowując sobie kawę w domu. Moja ulubiona złota Lavazza kosztuje teraz 14 zł za małe opakowanie (zwykle płacę od 19 do 24 zł). Jeśli jesteś fanem słodkości, w ofercie promocyjnej znajduje się też masa ciast i czekolad! Kampania Kawa i Czekolada trwa do 3.11 w sklepach Auchan. W ofercie znajdziecie również wybór kaw rzemieślniczych pochodzących z polskich palarni. Ja chyba skuszę się na nowe smaki.

efekt latte oszczędzanie

Comments:

  • Kinga

    25 października, 2019

    Oj jak ja znam ten ból z kawą na mieście – niby takie nic bo to tylko 10-12 zł ale jak się zsumuje wszystkie takie „drobne” wydatki na koniec miesiąca to kwota jest porażająca. Dlatego od dłuższego czasu piję kawę w domu/pracy/robię sama na wynos a na kawę „na mieście” pozwalam sobie tylko gdy wychodzę gdzieś z przyjaciółmi 🙂 oczywiście nie popadam w paranoję bo wszystko jest dla ludzi ale zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wolę przeznaczyć na większy cel lub wesprzeć schroniska dla zwierząt.

    reply...

post a comment