Top
  >  Podróże   >  Jak tanio wypożyczyć samochód za granicą – praktyczne wskazówki

Z wakacji wróciliśmy już miesiąc temu i w zasadzie, to jesteśmy gotowi na kolejne! Ostatnio pisałam Wam o gadżetach, jakie warto zabrać do hotelu, plażowych gadżetach umilających wakacje, najlepszych plażach na Majorce oraz pokazałam Wam swoją stylizację na romantyczny wieczór na wakacjach. Wydawało mi się, że wyczerpałam temat, jednak często zadawaliście mi jedno bardzo ważne pytanie. Co z tym samochodem? Czy wypożyczenia auta za granicą jest faktycznie takie trudne? Jak nie dać się naciągnąć i tanio wypożyczyć samochód? Niestety takimi rzeczami zajmuje się już moja druga połówka, dlatego poprosiłam go o stworzenie dla Was krótkiej instrukcji. Mam nadzieję, że rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości, ale jeśli nie, śmiało zostawiajcie komentarze!

jak wypożyczyć tanio samochód za granicąWypożyczamy tanio samochód za granicą – praktyczne wskazówki

 

Wyszukiwanie wakacyjnego samochodu powinniśmy rozpocząć od przygotowania potrzebnych dokumentów – bez tego nie ma co liczyć na otrzymanie jakiegokolwiek samochodu z wypożyczalni.

Potrzebować będziemy:

  1. Prawo jazdy
  2. Karta kredytowa
  3. Dowód osobisty/paszport

Brak jakiegokolwiek z tych dokumentów eliminuje nas z wypożyczenia samochodu w dobrej cenie (przy braku karty kredytowej możemy próbować szukać jakiejś małej lokalnej wypożyczalni, mając odpowiednio dużo gotówki na depozyt powinno się udać), a dalsze dyskusje z pracownikiem wypożyczalni nie przyniosą skutku – takie są zasady. Warto pamiętać, że klasyczna karta debetowa nawet z wypukłym nadrukiem dalej nie jest kartą kredytową! Co więcej – na rachunku bankowym przypisanym bezpośrednio do naszej karty kredytowej powinniśmy mieć odpowiednio dużo gotówki na depozyt. I ostatnia istotna sprawa: WSZYSTKIE dokumenty powinny być wystawione na JEDNO i to samo nazwisko – nie możemy dać prawa jazdy i dowodu osobistego na nazwisko Marian Kowalski i próbować zapłacić kartą na nazwisko Marianna Kowalska – pracownik wypożyczalni szybko wychwyci, że są to dwie różne osoby.

Jak jesteśmy już przy dokumentach – prawo jazdy ważne minimum rok upoważnia nas do wypożyczenia samochodu. Najlepsze ceny otrzymamy kiedy mamy więcej niż 25 lat w momencie odbierania samochodu. Dodatek za tzw. „młodego kierowcę” (poniżej 25 roku życia) to ok 10 euro/dzień. Jeśli będziemy chcieli wypożyczyć samochód klasy Premium, o znacznej wartości, bardzo często zostaniemy poproszeni o drugą, dodatkową kartę wydaną na nasze nazwisko jako dodatkowe zabezpieczenie.

Szukamy samochodu, a więc i wypożyczalni, która pożyczy nam samochód na najatrakcyjniejszych warunkach.

Ja zawsze zaczynam od sprawdzenia ofert w ogólnie dostępnych porównywarkach oraz… na stronie linii lotniczej, z którą przybyliśmy na dane lotnisko. Bardzo często linie lotnicze mają ciekawe promocje na wypożyczenie samochodu, dla turystów korzystających z ich oferty. Kiedy już znajdę najbardziej cenowo atrakcyjną ofertę kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie warunków umowy i wszelkich dodatkowych opłat.

Na co należy zwrócić uwagę?

– polityka paliwowa i kaucja za paliwo
– ubezpieczenie i jego zakres
– dodatkowe ubezpieczenie
– kwota depozytu

Najczęściej spotykane są trzy zasadnicze polityki paliwowe:

– pełny bak – dostajesz samochód z pełnym bakiem i z takim go oddajesz. Gdy oddasz samochód z pustym bakiem tracisz kaucję.

– przedpłacony bak – oddajesz samochód z możliwie pustym bakiem, za nie wykorzystane paliwo powinny zostać zwrócone pieniądze.

-darmowy bak – nigdy się z tym nie spotkałem w europejskich wypożyczalniach, ale jak nazwa sugeruje jeden bak paliwa jest w cenie najmu.

Najczęstszą polityką jest oczywiście ta z wariantu pierwszego. Przy wariancie drugim warto rozważyć, czy bardziej nie opłaci nam się oddać samochód zatankowany do pełna, powinniśmy zaoszczędzić na tym jakieś 5-10 euro.

Warto przeczytać zakres podstawowego ubezpieczenia i rozważyć kupno wariantu rozszerzonego. Najczęściej w wariancie rozszerzonym jesteśmy ubezpieczeni od zadrapań i wgnieceń (np. powstałych na parkingu) przebitej opony, uszkodzonego podwozia i nadwozia, wybitej szyby, uszkodzonego lusterka, sprzęgła czy utraty bądź zatrzaśnięciu kluczyków od samochodu. Co prawda cena wynajmu przy pełnym zabezpieczeniu rośnie zazwyczaj o połowę, ale nie przejmujemy się wtedy naszą kaucją i samochodem.

Jak już jesteśmy przy kaucji wynosi ona zazwyczaj około 500 euro przy samochodach klasy mini/eco. Z takich właśnie najczęściej korzystamy podróżując we dwoje.

Inne przydatne informacje i porady:

– zwróć uwagę, czy w umowie nie ma limitu kilometrów. Często oferty z limitem kilometrów są ofertami tańszymi. Jeśli taki limit jest, przelicz czy ilość dostępnych kilometrów wystarczy Ci na zaplanowaną podróż.

– sprawdź czy naliczają dodatkową opłatę za podjęcie i oddanie samochodu poza godzinami pracy wypożyczalni (ważna informacja, szczególnie gdy lecicie o niestandardowych porach)!

– oddawaj samochód zgodnie z terminem i godziną zadeklarowanego odbioru. Spóźnienie powyżej 30 minut będzie zazwyczaj wiązało się z naliczeniem opłaty za kolejny, dodatkowy dzień.

– pamiętaj: wypożyczając samochód w poniedziałek o 16 i oddając go we wtorek o 17 płacimy za dwie doby. Gdy oddamy go o godzinie 15:50 policzą nam za jedną dobę.

– koszt dodatkowego kierowcy to około 5 euro/dzień – wymagane dokumenty to prawo jazdy i dowód osobisty.

– warto zabrać ze sobą swoją nawigację oraz ładowarkę i przejściówkę do ładowarki. Wypożyczenie nawigacji na lotnisku to koszt około 5-7 euro/doba.

– zwróć uwagę, czy w dokumentach samochodu są wyszczególnione ewentualne zarysowania i uszkodzenia samochodu. Gdy znajdziesz jakieś nie odnotowane koniecznie poproś obsługę i zrób zdjęcie.

– w razie wypadku, stłuczki, kolizji ZAWSZE wzywaj policję. Nikogo nie będzie obchodziło spisane na kolanie oświadczenie.

– wszelkie mandaty płacimy sami, a fotki z fotoradarów przyjdą nam pod adres wskazany w dowodzie osobistym.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, piszcie w komentarzach! Na wszystkie postaramy się odpowiedzieć!

– Łukasz

jak tanio wypożyczyć samochód na wakacjachtop/top – second hand; spodnie/pants – F&F (Tesco); buty/sandals – Amiclubwear (tutaj/here)

 

Comments:

  • 13 lipca, 2016

    Hej! Pracuje w wypożyczalni aut w Norwegii i chciałabym sprostowac kilka małych rzeczy 🙂 nie zawsze osoba, która płaci za wynajem ma prawo jazdy, dlatego jest możliwa sytuacja kiedy np. Mąż płaci za wynajem swoją kartą a żona jest kierowca. Wtedy mąż jest odpowiedzialny za auto, więc jeśli żona się rozbije na jakimś drzewie to on będzie musiał za to zapłacić 🙂 jedyny warunek tego jest, że oboje, właściciel prawa jazdy i właściciel karty są razem przy podpisywaniu kontraktu. Co do kart płatniczych, to nie musi być karta kredytowa, ważne żeby to była karta Visa/Mastercard/American Express czy Diners Club. Karty nieakceptowane to karty elektroniczne (jak np. Maestro czy Visa Electron) bo nie można na nich zarezerwować depozytu. O ile zwrócić auto można po godzinach otwarcia (w większości miejsc w Europie biura mają Dropbox do którego można wrzucić klucze), o tyle odebranie auta poza godzinami otwarcia może wiązać się z dodatkową opłatą „delivery fee”. Ważna kolejna wskazówka jest, ze odbierając auto w jednym mieście a zwracając w drugim trzeba liczyć się z dodatkową opłatą „one way fee”. Nie polecam firm posredniczacych jak rentalcars.com itp – może i jest taniej ALE nie ma możliwości modyfikacji rezerwacji czy np. Otrzymania zwrotu pieniędzy w przypadku anulowania rezerwacji, opłata „one way fee” jest zazwyczaj nie wliczona w koszty i przy odbiorze auta klienci mają zazwyczaj niemiła niespodziankę, również ubezpieczenie od nich ma małe kruczki. Przykładowo – kupując pełne ubezpieczenie z rentalcars.com klient ma wciąż odpowiedzialność za auto w firmie X. I kiedy firma X po odebraniu auta znajdzie na nim jakieś szkody, to jest zobowiązana obciążyć klienta. A potem klient sam musi złożyć wszystkie niezbędne dokumenty do rentalcars.com żeby dostać zwrot tych pieniędzy. I wtedy nagle okazuje się, że wszystko ok, ale akurat tej szkody ubezpieczenie nie obejmuje. I na kogo krzyczą klienci? Na nas, mimo że to nie my im to ubezpieczenie sprzedalismy, tylko firma posredniczaca, u której było rzekomo „taniej”.
    Akurat moja firma to jedna z większych na świecie więc obowiązuje nas „mcdonaldyzacja”, klient musi mieć takie same warunki i odczucia bez względu na to czy wynajmuje od nas auto w Polsce, w Norwegii czy na Sri Lance, ale wydaje mi sie że dotyczy to większości dużych firm. 🙂
    PS. Jak tak patrzyłam na wasz opis i ceny, to miałam dziwne odczucie że mówicie o mojej firmie 🙂
    Świetny post!
    Pozdrawiam,
    Pati

    reply...
      • 14 lipca, 2016

        Ja pracuję w Avis, ale zasady są pewnie podobne w Hertz czy Enterprise. Najbardziej zdziwiła mnie właśnie sytuacja z kartą i prawem jazdy 🙂 ostatnio nawet mieliśmy sytuację, że przyszło dwóch kolegów, jeden chciał wypożyczyć auto ale nie ma konta w banku, więc ten drugi wziął wynajem na swoją kartę i swoje nazwisko a tamten dał mu gotówkę. A po jakimś tygodniu okazało się, że kierowca jeździł, kradł rowery i różne sprzęty podczas gdy ten, który płacił i byl odpowiedzialny za to auto nie miał o tym bladego pojęcia. Samochód udało sir odzyskać za pomocą policji, kierowcę zamknęli a ten, który płacił został z ogromną opłatą za szkody na naszym aucie. Więc może dlatego w niektórych państwach boją się o dwie różne osoby na kontrakcie, żeby uniknąć takiej sytuacji 🙂 bo teoretycznie osoba płacąca może powiedziec potem „halo! Ale to nie ja jeździłem tylko moja dziewczyna!” i zaczynają się spory o to kto w ostatecznym rozrachunku za to zapłaci 🙂
        Pozdrawiam,
        Pati

        reply...
  • Krzysztof

    30 lipca, 2016

    Hej.

    A ja mieszkam w Hiszpanii i tutaj wypozyczenie samochodu wcale nie jest talie drogie. Jedyne co, to nalezy posiadac karte kredytowa, co nie wszyscy rodacy posiadaja. Jest to rodzaj zabezpieczenia firm wypozyczajacych.

    Pozdrawiam
    Krzysztof

    reply...
  • Furman

    6 sierpnia, 2016

    Zdecydowanie warto wynająć!
    Pozdrawiam 🙂
    Wypożyczalnia Furman

    reply...
  • 28 października, 2016

    Właśnie wiele firm wymaga karty kredytowej do wynajmu, w Polsce też. Co nie zmienia faktu, że wynajem samochodu na wakacjach to super sprawa.
    PS. Piękne zdjęcia!

    reply...
  • Krzysztoff

    6 września, 2017

    Niedługo szykuję się do wyjazdu na spóźniony urlop i tak się zastanawiam, czy nie będzie najlepszym rozwiązaniem po dotarciu na miejsce. Dzięki za ten wpis, na pewno nieco poszerzył moją wiedzę o najmie pojazdów 🙂

    reply...
  • 21 września, 2017

    Bardzo przydatne informacje. Dobrze, że ktoś opisał ten temat, bo zawsze się zastanawiałam jak duży jest to koszt.

    reply...
  • Krzysztoff

    5 grudnia, 2017

    Podczas wakacji w krajach europejskich zawsze korzystam z wypożyczalni samochodów, nigdy nie naciąłem się na nieprzyjemności albo problemy. Ceny jak ceny, czasami wychodzi nieco drogo, ale w końcu na wakacjach się nie oszczędza. Poza tym zyskujemy mobilność, niezależność i możemy zwiedzić wszystko, co chcemy. Polecam takie rozwiązanie.

    reply...

post a comment