Z wakacji wróciliśmy już miesiąc temu i w zasadzie, to jesteśmy gotowi na kolejne! Ostatnio pisałam Wam o gadżetach, jakie warto zabrać do hotelu, plażowych gadżetach umilających wakacje, najlepszych plażach na Majorce oraz pokazałam Wam swoją stylizację na romantyczny wieczór na wakacjach. Wydawało mi się, że wyczerpałam temat, jednak często zadawaliście mi jedno bardzo ważne pytanie. Co z tym samochodem? Czy wypożyczenia auta za granicą jest faktycznie takie trudne? Jak nie dać się naciągnąć i tanio wypożyczyć samochód? Niestety takimi rzeczami zajmuje się już moja druga połówka, dlatego poprosiłam go o stworzenie dla Was krótkiej instrukcji. Mam nadzieję, że rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości, ale jeśli nie, śmiało zostawiajcie komentarze!

jak wypożyczyć tanio samochód za granicąWypożyczamy tanio samochód za granicą – praktyczne wskazówki

 

Wyszukiwanie wakacyjnego samochodu powinniśmy rozpocząć od przygotowania potrzebnych dokumentów – bez tego nie ma co liczyć na otrzymanie jakiegokolwiek samochodu z wypożyczalni.

Potrzebować będziemy:

  1. Prawo jazdy
  2. Karta kredytowa
  3. Dowód osobisty/paszport

Brak jakiegokolwiek z tych dokumentów eliminuje nas z wypożyczenia samochodu w dobrej cenie (przy braku karty kredytowej możemy próbować szukać jakiejś małej lokalnej wypożyczalni, mając odpowiednio dużo gotówki na depozyt powinno się udać), a dalsze dyskusje z pracownikiem wypożyczalni nie przyniosą skutku – takie są zasady. Warto pamiętać, że klasyczna karta debetowa nawet z wypukłym nadrukiem dalej nie jest kartą kredytową! Co więcej – na rachunku bankowym przypisanym bezpośrednio do naszej karty kredytowej powinniśmy mieć odpowiednio dużo gotówki na depozyt. I ostatnia istotna sprawa: WSZYSTKIE dokumenty powinny być wystawione na JEDNO i to samo nazwisko – nie możemy dać prawa jazdy i dowodu osobistego na nazwisko Marian Kowalski i próbować zapłacić kartą na nazwisko Marianna Kowalska – pracownik wypożyczalni szybko wychwyci, że są to dwie różne osoby.

Jak jesteśmy już przy dokumentach – prawo jazdy ważne minimum rok upoważnia nas do wypożyczenia samochodu. Najlepsze ceny otrzymamy kiedy mamy więcej niż 25 lat w momencie odbierania samochodu. Dodatek za tzw. „młodego kierowcę” (poniżej 25 roku życia) to ok 10 euro/dzień. Jeśli będziemy chcieli wypożyczyć samochód klasy Premium, o znacznej wartości, bardzo często zostaniemy poproszeni o drugą, dodatkową kartę wydaną na nasze nazwisko jako dodatkowe zabezpieczenie.

Szukamy samochodu, a więc i wypożyczalni, która pożyczy nam samochód na najatrakcyjniejszych warunkach.

Ja zawsze zaczynam od sprawdzenia ofert w ogólnie dostępnych porównywarkach oraz… na stronie linii lotniczej, z którą przybyliśmy na dane lotnisko. Bardzo często linie lotnicze mają ciekawe promocje na wypożyczenie samochodu, dla turystów korzystających z ich oferty. Kiedy już znajdę najbardziej cenowo atrakcyjną ofertę kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie warunków umowy i wszelkich dodatkowych opłat.

Na co należy zwrócić uwagę?

– polityka paliwowa i kaucja za paliwo
– ubezpieczenie i jego zakres
– dodatkowe ubezpieczenie
– kwota depozytu

Najczęściej spotykane są trzy zasadnicze polityki paliwowe:

– pełny bak – dostajesz samochód z pełnym bakiem i z takim go oddajesz. Gdy oddasz samochód z pustym bakiem tracisz kaucję.

– przedpłacony bak – oddajesz samochód z możliwie pustym bakiem, za nie wykorzystane paliwo powinny zostać zwrócone pieniądze.

-darmowy bak – nigdy się z tym nie spotkałem w europejskich wypożyczalniach, ale jak nazwa sugeruje jeden bak paliwa jest w cenie najmu.

Najczęstszą polityką jest oczywiście ta z wariantu pierwszego. Przy wariancie drugim warto rozważyć, czy bardziej nie opłaci nam się oddać samochód zatankowany do pełna, powinniśmy zaoszczędzić na tym jakieś 5-10 euro.

Warto przeczytać zakres podstawowego ubezpieczenia i rozważyć kupno wariantu rozszerzonego. Najczęściej w wariancie rozszerzonym jesteśmy ubezpieczeni od zadrapań i wgnieceń (np. powstałych na parkingu) przebitej opony, uszkodzonego podwozia i nadwozia, wybitej szyby, uszkodzonego lusterka, sprzęgła czy utraty bądź zatrzaśnięciu kluczyków od samochodu. Co prawda cena wynajmu przy pełnym zabezpieczeniu rośnie zazwyczaj o połowę, ale nie przejmujemy się wtedy naszą kaucją i samochodem.

Jak już jesteśmy przy kaucji wynosi ona zazwyczaj około 500 euro przy samochodach klasy mini/eco. Z takich właśnie najczęściej korzystamy podróżując we dwoje.

Inne przydatne informacje i porady:

– zwróć uwagę, czy w umowie nie ma limitu kilometrów. Często oferty z limitem kilometrów są ofertami tańszymi. Jeśli taki limit jest, przelicz czy ilość dostępnych kilometrów wystarczy Ci na zaplanowaną podróż.

– sprawdź czy naliczają dodatkową opłatę za podjęcie i oddanie samochodu poza godzinami pracy wypożyczalni (ważna informacja, szczególnie gdy lecicie o niestandardowych porach)!

– oddawaj samochód zgodnie z terminem i godziną zadeklarowanego odbioru. Spóźnienie powyżej 30 minut będzie zazwyczaj wiązało się z naliczeniem opłaty za kolejny, dodatkowy dzień.

– pamiętaj: wypożyczając samochód w poniedziałek o 16 i oddając go we wtorek o 17 płacimy za dwie doby. Gdy oddamy go o godzinie 15:50 policzą nam za jedną dobę.

– koszt dodatkowego kierowcy to około 5 euro/dzień – wymagane dokumenty to prawo jazdy i dowód osobisty.

– warto zabrać ze sobą swoją nawigację oraz ładowarkę i przejściówkę do ładowarki. Wypożyczenie nawigacji na lotnisku to koszt około 5-7 euro/doba.

– zwróć uwagę, czy w dokumentach samochodu są wyszczególnione ewentualne zarysowania i uszkodzenia samochodu. Gdy znajdziesz jakieś nie odnotowane koniecznie poproś obsługę i zrób zdjęcie.

– w razie wypadku, stłuczki, kolizji ZAWSZE wzywaj policję. Nikogo nie będzie obchodziło spisane na kolanie oświadczenie.

– wszelkie mandaty płacimy sami, a fotki z fotoradarów przyjdą nam pod adres wskazany w dowodzie osobistym.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, piszcie w komentarzach! Na wszystkie postaramy się odpowiedzieć!

– Łukasz

jak tanio wypożyczyć samochód na wakacjachtop/top – second hand; spodnie/pants – F&F (Tesco); buty/sandals – Amiclubwear (tutaj/here)